Статут закладу!

УКРАЇНА

Долинська міська рада

Івано-Франківської області

сьоме скликання

об’єднана територіальна громада

(тринадцята сесія)

 

РІШЕННЯ

 

Від 25.02.2020. № ______-13/2020

м. Долина

 

Про зміну найменування та затвердження статуту

Малотурֹ’янського ліцею

Долинської міської ради

Івано-Франківської області

 

 

Керуючись Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», п.19 ч.1 ст.43, п.13 ч.1 ст.44, п.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту»  міська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1.                Змінити найменування Малотур’янського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад»  районної ради Івано-Франківської області на Малотур’янський ліцей  Долинської міської ради Івано-Франківської області.

 

2. Затвердити статут Малотур’янського ліцею Долинської міської ради Івано-Франківської області (додається).

 

3. Директору Малотур’янського ліцею Юрківу З.І. забезпечити державну реєстрацію статуту Малотур’янського ліцею згідно з вимогами чинного законодавства України, виготовлення відповідної печатки, штампу.

 

 

 

Міський голова                                                                            Володимир Гаразд


 

ЗАТВЕРДЖЕНО

 

рішенням Долинської міської ради

              (засновник/власник)
від ________2020. № _________/2020

 

міський голова                       

       (посада)
 _________                     Гаразд В.С.     (особистий підпис)                (ініціали, прізвище)

 

«___» _________________ 20___ р.

 

 

 

 

 

 

 

 

СТАТУТ

МАЛОТУР'ЯНСЬКОГО ЛІЦЕЮ

ДОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Загальні положення

1.1. Малотур’янський ліцей Долинської міської ради Івано-Франківської області (далі – заклад освіти) є правонаступником Малотур’янського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів –дошкільний навчальний заклад» Долинської районної ради Івано-Франківської області.

Малотур’янський ліцей Долинської міської ради - це заклад освіти, що забезпечує реалізацію права громадян на здобуття дошкільної, базової та повної загальної середньої освіти.

1.2. Засновником закладу освіти є Долинська міська рада Івано-Франківської області (далі – Засновник).

Уповноваженим органом управління закладом освіти є управління освіти Долинської міської ради Івано-Франківської області (далі – уповноважений орган).

1.3. Заклад освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами центральних органів виконавчої влади, рішеннями органів місцевого самоврядування, Положенням про заклад загальної середньої освіти та власним Статутом.

1.4. Найменування закладу освіти:

Повне найменування – Малотур’янський ліцей Долинської міської ради Івано-Франківської області.

Скорочене найменування – Малотур’янський ліцей.

1.5. Юридична адреса закладу освіти:

вул. Тур’янська 38, с. Мала Тур’я, Долинський  район,  Івано-Франківська обл.,  Україна, поштовий індекс 77551.

1.6. Заклад освіти є юридичною особою, має печатку, штамп, офіційні бланки зі своєю назвою, може мати свою бухгалтерію та рахунки в установах банків та Держказначействі, самостійний баланс.

Заклад освіти заснований на комунальній формі власності і є неприбутковою організацією.

1.7. Структурним підрозділом закладу освіти є дошкільне відділення, яке працює відповідно до Положення про дошкільне відділення, що забезпечує дошкільну освіту (додається).

1.8. Ліцей – заклад  загальної середньої освіти І-ІІІ, що реалізує освітні програми на декількох рівнях загальної середньої освіти, має тип закладу вищого рівня, у якому провадиться освітня діяльність.

1.9. Заклад освіти забезпечує здобуття дошкільної, початкової, базової та профільної середньої освіти, проводить освітню діяльність відповідно до ліцензії. Ліцей може створювати у своєму складі класи (групи) з дистанційною формою навчання.

1.10. Структурними підрозділами закладу освіти є дошкільне відділення, початкова школа, гімназія, що забезпечують відповідно дошкільну, початкову, базову та повну загальну середню освіту.

Враховуючи інтереси здобувачів освіти, їх батьків, ліцей організовує навчання на таких рівнях:

- дошкільний підрозділ:

- дошкільні групи (для дітей віком від трьох до шести (семи) років, де забезпечуються догляд за ними, розвиток, виховання і навчання відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.

Шкільний підрозділ:

- І ступінь – початкова школа у структурі ліцею що забезпечують початкову освіту (1-4 класи), термін навчання – 4 роки.

- II ступінь – гімназія у структурі ліцею що забезпечує базову середню освіту (5-9 класи); термін навчання – 5 років.

- ІІІ ступінь – ліцей, що забезпечує профільну середню освіту (10-11(12) класи) на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, з урахуванням здібностей та освітніх потреб здобувачів освіти з орієнтацією на продовження навчання на вищих рівнях освіти; термін навчання – 2 (3) роки.

1.11. Заклад    освіти може бути опорним закладом освіти та входити в освітній округ. Ліцей забезпечений кваліфікованими педагогічними кадрами, має сучасну матеріально-технічну і навчально-методичну базу та спроможний забезпечувати на належному рівні здобуття освіти. Має зручне розташування для підвезення дітей з інших населених пунктів.

1.12. Заклад освіти здійснює науково-практичну підготовку талановитої учнівської молоді. Як самостійна юридична особа, відповідно ліцей може здійснювати освітню діяльність на різних рівнях освіти та за різними видами освіти, утворюючи для цього структурні підрозділи, у тому числі філії.

1.13. Заклад освіти для здійснення статутної діяльності може на договірних засадах об’єднуватися з іншими юридичними особами, створюючи освітні, освітньо-наукові, наукові, освітньо-виробничі та інші об’єднання, кожен із учасників якого зберігає статус юридичної особи.

1.14. Зміни до Статуту розробляються керівником закладу освіти та затверджуються Засновником.

1.15. Метою закладу освіти є забезпечення реалізації права громадян на здобуття повної загальної середньої освіти, задоволення потреб громадян, суспільства і держави в якісній освіті, формування цінностей, всебічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, відповідальності, трудової діяльності та громадянської активності.

1.16. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності:

·            вільне володіння державною мовою;

·            здатність спілкуватися рідною (у разі відмінності від державної) та іноземними мовами;

·            математична компетентність;

·            компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;

·            інноваційність;

·            екологічна компетентність;

·            інформаційно-комунікаційна компетентність;

·            навчання впродовж життя;

·            громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;

·            культурна компетентність;

·            підприємливість та фінансова грамотність;

·            інші компетентності, передбачені стандартом освіти.

1.17. Освітній та виховний процеси у закладі освіти побудовані на кодексі академічної доброчесності.

1.18. Заклад  освіти самостійно приймає рішення і здійснює діяльність у межах компетенції, передбаченої чинним законодавством та нормативно-правовими актами у галузі освіти.

1.19. Заклад  освіти несе відповідальність перед особою, суспільством, державою за:

- реалізацію положень Конституції України, Закону України «Про освіту», інших нормативно-правових актів у галузі освіти;

- задоволення потреб у здобутті дошкільної, початкової, базової та повної (профільної) загальної середньої освіти, забезпечення єдності навчання і виховання;

- створення навчально-методичної і матеріально-технічної бази для організації та здійснення освітнього процесу;

- забезпечення відповідності рівнів дошкільної, початкової,  базової та повної загальної середньої освіти Державному стандарту, забезпечення належної якості освіти;

- охорону життя і здоров'я здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників, формування в здобувачів освіти здорового способу життя, гігієнічних навичок;

- дотримання фінансової дисципліни, збереження матеріальної бази;

- дотримання договірних зобов'язань з іншими суб'єктами освітньої, виробничої, наукової дія­льності та приватними особами, в тому числі зобов'язань за міжнародними угодами;

- здобуття дошкільної, початкової,  базової та повної (профільної) загальної середньої освіти дітьми, позбавленими батьківського піклування.

1.20. Мовою освітнього процесу в ліцеї є державна мова.

1.21. Дошкільні групи та класи у закладі освіти формуються згідно з нормативами їх наповнюваності, встановленими законодавством, з урахуванням наявності приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам для здійснення освітнього процесу та відповідно до кількості поданих заяв про зарахування до ліцею.

1.22. За письмовими зверненнями батьків, інших законних представників учнів та відповідно до рішення Засновника у закладі освіти можуть функціонувати групи подовженого дня, фінансування яких здійснюється за кошти Засновника та за інші кошти, не заборонені законодавством.

1.23. Індивідуальне, інклюзивне навчання та навчання екстерном у ліцеї організовуються відповідно до положень про індивідуальне, інклюзивне навчання та екстернат у системі загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

1.24. Заклад освіти створює умови для навчання осіб з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей. Особам з особливими освітніми потребами надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

1.25. Предмет діяльності закладу освіти:

- самостійно планує роботу освітнього, виховного процесів, методичної і економічної діяльності, визначає форми і засоби організації освітнього процесу;

- вирішує питання освітньої, пошуково-дослідницької, методичної і фінансово-господарської діяльності;

- формує освітню програму, планує власну діяльність та формує стратегію розвитку закладу освіти;

- користується пільгами, що передбачені державою;

- проходить в установленому порядку інституційний аудит;

- розробляє і впроваджує власні програми навчальної та навчально-методичної роботи з врахуванням Державних стандартів, забезпечує відповідність рівня загальної середньої освіти Державним стандартам;

- забезпечує добір і розстановку кадрів, запрошує на роботу педагогічних, науково-педагогічних та інших працівників і спеціалістів, на договірних (контрактних) умовах;

- організовує підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та стажування педагогічних працівників;

- формує штатний розпис відповідно до своїх потреб, встановлює форми доплат і матеріального заохочення в межах власного кошторису;

- видає документи про освіту встановленого зразка;

- надає платні освітні та інші послуги, здійснює інші види діяльності, не заборонені чинним законодавством;

- отримує фінансування за рахунок коштів відповідного бюджету, кошти і матеріальні цінності від юридичних і фізичних осіб, а також інших джерел, не заборонених законодавством;

- розробляє і затверджує кошторисні призначення на відповідний рік у межах передбачених асигнувань;

- визначає структуру навчального року, тривалість навчального тижня, дня, відпочинку між уроками, інші форми організації освітнього процесу, встановлює режим роботи на основі відповідних нормативно-правових актів;

- здійснює капітальне будівництво і реконструкцію, капітальний ремонт на основі підряду чи господарським способом за згодою Засновника;

- встановлює вимоги до зовнішнього вигляду учасників освітнього процесу;

- здійснює інші повноваження відповідно до чинного законодавства та статуту.

1.26. У закладі освіти створюються та функціонують психологічна служба, методичні об’єднання вчителів та інші методичні угрупування, перелік яких визначається на початок навчального року наказом керівника закладу освіти.

Керівників методичних об’єднань, творчих груп, психологічної служби призначає керівник Ліцею.

Психологічний супровід у ліцеї здійснюється практичними психологами.

1.27. Медичне обслуговування учасників освітнього процесу та умови для його організації забезпечуються Засновником та здійснюється закладами охорони здоров’я.

1.28. Взаємовідносини закладу освіти з юридичними і фізичними особами визначаються згідно з чинним законодавством за договорами, що укладені між ними.

1.29. Заклад освіти визнає освіту пріоритетною сферою соціально-економічного, духовного і культурного розвитку суспільства.

1.30. Заклад освіти формує відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднює інформацію про кошторис і фінансовий звіт,  про надходження та використання всіх отриманих коштів, не заборонених законодавством.

1.31. Державний нагляд (контроль) за діяльністю закладу освіти проводиться з метою оцінювання якості освітньої діяльності та вироблення рекомендацій щодо підвищення якості освітньої діяльності та вдосконалення внутрішньої системи забезпечення якості освіти, приведення освітнього та управлінського процесів у відповідність із вимогами законодавства.

1.32. Основною формою державного нагляду (контролю) є інституційний аудит, який проводиться один раз на 10 років у порядку, встановленому законодавством України.

2. Організація освітнього процесу

2.1.    Заклад освіти проводить свою діяльність на певному рівні загальної середньої освіти, за умови наявності відповідної ліцензії, виданої в установленому законодавством порядку.

Заклад освіти планує свою роботу самостійно. В плані роботи відображаються найголовніші питання роботи Ліцею, визначаються перспективи його розвитку.

2.2. Основним документом, що регулює освітній процес, є освітня програма, яка розробляється Ліцеєм на основі Державного стандарту загальної середньої освіти, схвалюється педагогічною радою та затверджується керівником.

2.2.1 Освітня програма - це єдиний комплекс освітніх компонентів, спланованих і організованих закладом загальної середньої освіти для досягнення учнями визначених відповідним Державним стандартом загальної середньої освіти результатів навчання.

2.2.2. Основою для розроблення освітньої програми є відповідний Державний стандарт загальної середньої освіти.

2.2.3. Освітня програма має містити:

·              загальний обсяг навчального навантаження та очікувані результати навчання здобувачів освіти;

·              вимоги до осіб, які можуть розпочати навчання за програмою;

·              перелік, зміст, тривалість і взаємозв’язок освітніх галузей та/або предметів, дисциплін тощо, логічну послідовність їх вивчення;

·              форми організації освітнього процесу;

·              опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;

·              інші освітні компоненти (за рішенням ліцею).

2.2.4. Освітня програма схвалюється педагогічною радою ліцею та затверджується його керівником.

2.2.5. Освітня програма має передбачати освітні компоненти для вільного вибору здобувачів освіти.

2.2.6. Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження центральним органом забезпечення якості освіти.

2.2.7. Освітня програма може бути розроблена для одного і для декількох рівнів освіти (наскрізна освітня програма).

2.2.8. Кожна освітня програма має передбачати досягнення здобувачами освіти результатів навчання (компетентностей), визначених відповідним Державним стандартом загальної середньої освіти.

2.3. Заклад освіти здійснює освітню діяльність за власними освітніми програмами, у тому числі наскрізними, або типовими освітніми програмами, що затверджуються центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать відповідні заклади освіти.

2.4. На основі освітньої програми заклад освіти складає і затверджує навчальний план з урахуванням профілю навчання, що конкретизує організацію освітнього процесу. У вигляді додатків до навчальних планів додаються тижневий розклад уроків, щоденний режим роботи ліцею.

Заклад освіти може перерозподіляти навчальний час для вивчення навчальних предметів інваріантної складової у межах не більше ніж 15% річного обсягу навчального часу. Такі навчальні плани не потребують окремого затвердження органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти.

2.5. Відповідно до навчального плану педагогічні працівники використовують програми, добирають підручники, навчальні посібники, рекомендовані центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, а також навчально-методичну літературу, дидактичні матеріали, педагогічні технології, що мають забезпечувати отримання освіти на рівні державних стандартів.

2.6. Організація освітнього процесу у закладі освіти здійснюється відповідно до положень про заклад дошкільної освіти, заклад загальної середньої освіти та інших нормативних документів.

2.7. Освітній процес у дошкільному відділені Ліцею здійснюється на основі Базового компонента дошкільної освіти, а в початковій школі, гімназії, ліцеї - здійснюється відповідно до програм, розроблених на основі Державного стандарту загальної середньої освіти.

2.8. У закладі освіти варіантність базової та повної (профільної) загальної середньої освіти забезпечується наявністю в її змісті таких компонентів: інваріантна - визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти; варіативна - визначається закладом освіти із врахуванням інтересів і побажань здобувачів освіти, їхніх батьків, культурно-етнічних особливостей регіону, країни.

2.9. Заклад освіти здійснює освітній процес за денною формою навчання.

2.10. Освітній процес у закладі освіти може здійснюватися за груповою, індивідуальною, екстернатною, сімейною (домашньою) формами навчання, за потребою організовується інклюзивне навчання або педагогічний патронаж.

2.11. Основною формою організації навчальних занять є урок. Методи навчання визначаються вчителями ліцею. Бажаючим надається право і створюються умови для індивідуального навчання, прискореного закінчення базової та повної загальної середньої освіти, складання екзаменів екстерном.

2.12. Структура навчального року (за чвертями, півріччями, семестрами), тривалість навчального тижня, дня, занять, відпочинку між ними, інші форми організації освітнього процесу встановлюються ліцеєм у межах часу, передбаченого освітньою програмою.

2.13. Навчальний рік розпочинається 1 вересня святом – Днем знань і закінчується не пізніше 1 липня наступного року. Його тривалість — не менше 190 робочих днів з урахуванням навчальної практики та без урахування часу на перевідні та випускні іспити. Тривалість канікул впродовж навчального року не може бути меншою 30 календарних днів.

2.14. Режим роботи на конкретний навчальний рік затверджується наказом керівника на основі відповідних нормативно-правових актів.

2.15. Тривалість занять у дошкільному відділенні закладу освіти становить: середня група – 20 хвилин, старша група – 25 хвилин.

Тривалість уроків у  закладі освіти становить: у 1-х класах - 35 хвилин, 2 - 4-х класах - 40 хвилин, 5 - 11(12) х - 45 хвилин.

Заклад освіти може обрати інші, крім уроку, форми організації освітнього процесу.

2.16. Навчальні заняття проводяться за розкладом, що складається відповідно до навчальних планів з дотриманням педагогічних та санітарно-гігієнічних вимог і затверджується керівником.

2.17. Навчальні заняття проводяться парами та уроками. Тривалість перерви між уроками 10 хвилин, великі перерви не менше 20 хвилин між 3 і 4 та 4 і 5 уроками. Факультативні та додаткові заняття розпочинаються після закінчення уроків з предметів інваріантної та варіативної складової робочого навчального плану.

2.18. Тривалість навчального тижня встановлюється рішенням педагогічної ради, затвердженим наказом керівника, відповідно до навчального плану.

2.19. Навчальну практику можна проводити з використанням таких форм роботи як робота в науково-дослідних установах, робота в архівах, музеях, краєзнавчий пошук. Навчальну практику можна проводити і під час навчального року з обов’язковим обліком її проведення у класних журналах.

2.20. Крім обов'язкових навчальних занять, у закладі освіти проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші заняття, спрямовані на задоволення освітніх інтересів здобувачі освіти, розвиток їх творчих здібностей, обдарувань. Ліцей може надавати платні послуги згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Засновник Ліцею має право затверджувати переліки платних освітніх та інших послуг, що не увійшли до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

2.21. Зміст, обсяг і характер домашніх завдань визначаються вчителем відповідно до педагогічних і санітарно-гігієнічних вимог з урахуванням вимог навчальних програм та індивідуальних особливостей здобувачів освіти без їх надмірного перевантаження.

2.22. Кількість здобувачів освіти, класів та груп у закладі освіти встановлюється один раз на початок кожного навчального року і затверджується наказом керівника. Наповнюваність класів не може перевищувати 30 здобувачів освіти. Порядок поділу класу на групи при вивченні окремих предметів здійснюється згідно з нормативами, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти та рішеннями Засновника.

2.23. Система оцінювання навчальної праці здобувачів освіти є стимулюючою. Критерії оцінювання навчальних досягнень здобувачі освіти визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

2.24. Оцінки за семестр, річні виставляються обов'язково, учні 1- 2 класів оцінюються вербально. Порядок їх виставлення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

2.25. Навчання у закладі освіти завершується державною підсумковою атестацією. Зміст, форма і порядок проведення державної підсумкової атестації встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти. За результатами навчання учням видається відповідний документ (табель, свідоцтво про базову середню освіту, свідоцтво про повну загальну середню освіту). Випускники 9 класу одержують свідоцтво про базову загальну середню освіту. Особам, які закінчили 9 клас з навчальними досягненнями високого рівня (10, 11, 12 балів) за рік та державну підсумкову атестацію, видається свідоцтво про базову загальну середню освіту особливого зразка.

Випускники 11 класу одержують свідоцтво про повну загальну середню освіту.

2.26. Здобувачі освіти 3- 8, 10 класів, які мають високі досягнення (10-12 балів) з усіх предметів за відповідний навчальний рік, нагороджуються похвальним листом «За високі досягнення у навчанні», а випускники 9, 11 (12) класів, які досягли особливих успіхів у вивченні одного чи декількох предметів (на рівні 12 балів) - похвальною грамотою «За особливі успіхи у вивченні окремих предметів», медалями - золотою «За особливі успіхи у навчанні» або срібною «За успіхи у навчанні». Порядок нагородження встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

2.27. Звільнення здобувачів освіти від державної підсумкової атестації проводиться у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти.

2.28. Освіта надається незалежно від статі, раси, національності, соціального і майнового стану, роду та характеру занять, ставлення до релігії, віросповідання, місця проживання та інших обставин.

2.29. Іноземні громадяни (здобувачі освіти), особи без громадянства здобувають освіту в ліцеї відповідно до чинного законодавства України, міжнародних договорів та даного Статуту.

2.30. Освітній процес у закладі освіти є вільним від втручання політичних партій, громадських, релігійних організацій. Примусове залучення здобувачів освіти до вступу в будь-які об’єднання громадян, громадські, громадсько-політичні, релігійні організації і воєнізовані формування, а також до діяльності в зазначених організаціях, участі в агітаційній роботі та політичних акціях під час освітнього процесу не допускається. Застосування методів фізичного та психічного насильства до здобувачі освіти забороняється.

2.31. Заклад освіти як суб’єкт освітньої діяльності має право самостійно приймати рішення з будь-яких питань у межах своєї автономії, визначеної цим Статутом, спеціальними законами та/або установчими документами, зокрема, з питань, не врегульованих законодавством.

2.32. Педагогічні працівники закладу освіти можуть поєднувати освітню діяльність з науково-методичною та експериментальною, використовуючи поряд із традиційними методами і формами організації навчальних занять інноваційні технології навчання. Освітній процес здійснюється за різними формами: у вигляді уроків, лекцій, лабораторно-практичних та семінарських занять, диспутів, навчально-виробничих екскурсій тощо.

2.33. Заклад освіти забезпечує єдність навчання і виховання. Виховання здобувачів освіти здійснюється у процесі урочної, позаурочної та позашкільної роботи з ними.

2.34. Цілі виховного процесу у закладі освіти визначаються на основі принципів, закладених у Конституції України, законах та інших нормативних актах України.

 

3. Зарахування, переведення та відрахування

 здобувачів освіти 

3.1. Зарахування здобувачів освіти (надалі - учнів (вихованців)) до дошкільних груп та всіх класів закладу освіти здійснюється без проведення конкурсу і, як правило, відповідно до території обслуговування.

3.2. Керівник закладу освіти зобов'язаний ознайомити дітей та їх батьків або осіб, які їх замінюють, з порядком зарахування до закладу освіти, Статутом, правилами внутрішнього розпорядку та іншими документами, що регламентують організацію освітнього процесу.

3.3. Діти старшого дошкільного віку обов’язково охоплюються дошкільною освітою відповідно до стандарту дошкільної освіти.

3.4. Зарахування, відрахування та переведення вихованців до дошкільного відділення здійснюється відповідно до Порядку, визначеного центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. Групи комплектуються відповідно до нормативів наповнюваності, санітарно-гігієнічних норм і правил утримання дітей у закладах дошкільної освіти з урахуванням побажань батьків або осіб, які їх замінюють.

3.5. Зарахування здобувачів освіти до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року за наказом керівника. Для зарахування учня (вихованця) батьки або особи, які їх замінюють, подають заяву, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку встановленого зразка, особову справу (крім вихованців і дітей, які вступають до першого класу), до старшої школи – документ про відповідний рівень освіти.

3.6. До першого класу зараховуються, як правило, діти з шести років. Діти, яким на початок навчального року виповнилося сім років, повинні розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року.

3.7. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти з іншого віку, а тривалість здобуття ними початкової та базової середньої освіти може бути подовжена з доповненням освітньої програми корекційно-розвитковим складником. Особливості здобуття такими особами повної загальної середньої освіти визначаються спеціальним законом.

3.8. Іноземні громадяни та особи без громадянства зараховуються до ліцею відповідно до законодавства.

3.9. Переведення учнів ліцею до наступного класу здійснюється у Порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

3.10. У разі переходу учня до іншого закладу освіти для здобуття загальної середньої освіти батьки або особи, які їх замінюють, подають до ліцею заяву із зазначенням причини переходу та довідку, що підтверджує факт зарахування дитини до іншого закладу освіти.

3.11. У разі вибуття здобувача освіти на постійне місце проживання за межі України батьки або особи, що їх замінюють, подають до закладу освіти заяву про вибуття та копію або скановану копію паспорта громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина, або її проїзного документа із записом про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відміткою про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном (для здобувачів освіти, які не досягли повноліття).

3.12. Зарахування, переведення та відрахування здобувачів освіти здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого МОН України.

 

 

4. Учасники освітнього процесу

4.1. Учасниками освітнього процесу в закладі освіти є:

·              здобувачі освіти;

·              педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники;

·              батьки здобувачів освіти;

·              фізичні особи, які провадять освітню діяльність;

·              інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом освіти.

Статус, права та обов’язки учасників освітнього процесу визначаються Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», іншими законодавчими актами, цим Статутом, правилами внутрішнього розпорядку закладу освіти.

Засновник закладу освіти може забезпечувати пільговий проїзд здобувачів освіти до місця навчання і додому у порядку і розмірах, визначених органом місцевого самоврядування, та передбачити на це відповідні видатки з місцевого бюджету.

Засновник забезпечує безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» осіб інших категорій визначених законодавством та/або рішенням Засновника.

4.2. Права та обов’язки здобувачів освіти.

4.2.1. Здобувачі освіти мають право на:

·              навчання впродовж життя та академічну мобільність;

·              індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;

·              якісні освітні послуги;

·              справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;

·              відзначення успіхів у своїй діяльності;

·              свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової і науково-технічної діяльності тощо;

·              безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання і праці;

·              повагу людської гідності;

·              захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;

·              користування бібліотекою, навчальною, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою Ліцею та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому Ліцеєм відповідно до спеціальних законів;

·              доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі;

·              участь у громадському самоврядуванні та управлінні Ліцею;

·              інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.

4.2.2. Здобувачі освіти зобов’язані:

·              виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;

·              поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;

·              відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих, довкілля;

·              дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку в закладі освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності).

·              здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами ліцею.

·              залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.

4.3. Права та обов’язки педагогічних працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу.

4.3.1. Педагогічні  працівники мають право на:

- академічну свободу, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі;

- педагогічну ініціативу;

- розроблення та впровадження авторських навчальних програм, проектів, освітніх методик і технологій, методів і засобів, насамперед методик компетентнісного навчання;

- користування бібліотекою, навчальною, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою ліцею та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;

- підвищення кваліфікації, перепідготовку;

- вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників;

- доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі;

- відзначення успіхів у своїй професійній діяльності;

- справедливе та об’єктивне оцінювання своєї професійної діяльності;

- захист професійної честі та гідності;

- індивідуальну освітню (наукову, творчу, мистецьку та іншу) діяльність за межами Ліцею;

- творчу відпустку строком до одного року не більше одного разу на 10 років із зарахуванням до стажу роботи;

- безпечні і нешкідливі умови праці;

- подовжену оплачувану відпустку;

- участь у громадському самоврядуванні Ліцею;

- участь у роботі колегіальних органів управління Ліцею.

4.3.2. Педагогічні працівники зобов’язані:

- постійно підвищувати свій професійний і загальнокультурний рівні та педагогічну майстерність;

- виконувати освітню програму для досягнення здобувачами освіти передбачених нею результатів навчання;

- сприяти розвитку здібностей здобувачів освіти, формуванню навичок здорового способу життя, дбати про їхнє фізичне і психічне здоров’я;

- дотримуватися академічної доброчесності та забезпечувати її дотримання здобувачами освіти в освітньому процесі та науковій діяльності;

- дотримуватися педагогічної етики;

- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;

- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;

- формувати у здобувачів освіти усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;

- виховувати у здобувачів освіти повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища;

- формувати у здобувачів освіти прагнення до взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;

- захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти, запобігати вживанню ними та іншими особами на території закладу освіти алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам;

- додержуватися установчих документів та правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, виконувати свої посадові обов’язки.

4.3.3. Педагогічні працівники мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або установчими документами ліцею.

4.3.4. Права та обов’язки інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, визначаються законодавством, відповідними договорами та/або установчими документами ліцею.

4.3.5. Відволікання педагогічних працівників від виконання професійних обов’язків не допускається, крім випадків, передбачених законодавством.

4.4. Права та обов’язки батьків здобувачів освіти.

4.4.1. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості. Батьки мають рівні права та обов’язки щодо освіти і розвитку дитини.

4.4.2. Батьки здобувачів освіти мають право:

- захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси здобувачів освіти;

- звертатися до закладів освіти, органів управління освітою з питань освіти;

- обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття дітьми відповідної освіти;

- брати участь у громадському самоврядуванні Ліцею, зокрема обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування Ліцею;

- завчасно отримувати інформацію про всі заплановані у закладі освіти та позапланові педагогічні, психологічні, медичні, соціологічні заходи, дослідження, обстеження, педагогічні експерименти та надавати згоду на участь у них дитини;

- брати участь у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини та/або індивідуального навчального плану;

- отримувати інформацію про діяльність ліцею, результати навчання своїх дітей (дітей, законними представниками яких вони є) і результати оцінювання якості освіти у ліцеї та його освітньої діяльності.

4.4.3. Батьки здобувачів освіти зобов’язані:

- виховувати у дітей повагу до гідності, прав, свобод і законних інтересів людини, законів та етичних норм, відповідальне ставлення до власного здоров’я, здоров’я оточуючих і довкілля;

- сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню дитиною передбачених нею результатів навчання;

- поважати гідність, права, свободи і законні інтереси дитини та інших учасників освітнього процесу;

- дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя;

- формувати у дитини культуру діалогу, культуру життя у взаєморозумінні, мирі та злагоді між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами, представниками різних політичних і релігійних поглядів та культурних традицій, різного соціального походження, сімейного та майнового стану;

- настановленням і особистим прикладом утверджувати повагу до суспільної моралі та суспільних цінностей, зокрема правди, справедливості, патріотизму, гуманізму, толерантності, працелюбства;

- формувати у дітей усвідомлення необхідності додержуватися Конституції та законів України, захищати суверенітет і територіальну цілісність України;

- виховувати у дитини повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України;

- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за наявності).

4.4.4. Інші права та обов’язки батьків здобувачів освіти можуть встановлюватися законодавством, установчими документами закладу освіти і договором про надання освітніх послуг (за наявності).

4.5. Статус учасників освітнього процесу, їхні права та обов'язки визначаються Законом України «Про освіту», іншими актами законодавства України, даним Статутом, правилами внутрішнього трудового розпорядку.

4.6. За успіхи у навчанні (праці) для учасників освітнього процесу встановлюються форми морального та матеріального заохочення, передбачені чинним законодавством.

4.7. Здобувачі освіти мають гарантоване державою право на:

- доступність і безоплатність базової та повної загальної середньої освіти, якісні освітні послуги;

- обрання профілів, форм навчання, індивідуальних занять, факультативів, позакласних занять;

- справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;

- безпечні і нешкідливі умови навчання;

- участь у різних видах навчальної діяльності, конференціях, олімпіадах, виставках, конкурсах тощо;

- отримання додаткових, у тому числі платних, навчальних послуг;

- перегляд результатів оцінювання навчальних досягнень з усіх предметів інваріантної та варіативної частини навчальних планів;

- участь в органах громадського самоврядування;

- повагу людської гідності, вільне вираження поглядів, переконань;

- участь у добровільних самодіяльних об'єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами;

- захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насилля, від дій педагогічних та інших працівників, які порушують їх права, принижують честь і гідність.

 

 

5. Освіта, професійний розвиток та оплата праці

педагогічних працівників

5.1. Державні гарантії педагогічним працівникам.

5.1.1. Держава забезпечує педагогічним працівникам:

- належні умови праці та медичне обслуговування;

- оплату підвищення кваліфікації;

- правовий, соціальний, професійний захист;

- диференціацію посадових окладів (ставок заробітної плати) відповідно до кваліфікаційних категорій, встановлення підвищених посадових окладів (ставок заробітної плати) за педагогічні звання, надбавок за почесні звання, доплат за наукові ступені та вчені звання;

- виплату педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків;

- виплату педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки;

- пенсію за вислугу років;

- інші гарантії, визначені законами України.

5.1.2. У разі захворювання педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов’язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.

5.2. Педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників.

5.3. На посади педагогічних працівників приймаються особи, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.

5.4. Професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

5.4.1. Професійний розвиток педагогічних працівників передбачає постійну самоосвіту, участь у програмах підвищення кваліфікації та будь-які інші види і форми професійного зростання. Ліцей, в якому працюють педагогічні працівники, сприяє їхньому професійному розвитку та підвищенню кваліфікації.

5.4.2. Підвищення кваліфікації може здійснюватися за різними видами (навчання за освітньою програмою, стажування, участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо) та у різних формах.

5.4.3. Педагогічні працівники мають право підвищувати кваліфікацію у закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою. Результати підвищення кваліфікації у таких закладах освіти не потребують окремого визнання і підтвердження.

5.4.4. Педагогічні працівники мають право підвищувати кваліфікацію в інших суб’єктів освітньої діяльності, фізичних та юридичних осіб. Результати підвищення кваліфікації педагогічного працівника у таких суб’єктів визнаються окремим рішенням педагогічної ради.

5.4.5. Вид, форму та суб’єкта підвищення кваліфікації обирає педагогічний працівник.

5.4.6. Педагогічна рада закладу освіти на основі пропозицій педагогічних працівників затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників (з відривом чи без відриву від освітнього процесу).

5.4.7. Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника та враховується під час обрання за конкурсом на посаду.

5.4.8. Загальна кількість годин, відведена на підвищення кваліфікації педагогічного працівника, що оплачується за кошти відповідних бюджетів, визначається законодавством.

5.4.9. Кошти на підвищення кваліфікації педагогічних працівників отримує заклад освіти, який розподіляє їх за рішенням педагогічної ради.

5.4.10. Підвищення кваліфікації педагогічного працівника може фінансуватися Засновником закладу освіти, закладом освіти, педагогічним працівником, а також іншими фізичними та юридичними особами.

5.4.11. На час підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу в обсязі, визначеному законодавством, за педагогічним працівником зберігається місце роботи (посада) із збереженням середньої заробітної плати.

5.4.12. Порядок підвищення кваліфікації педагогічних працівників, включаючи порядок оплати, умови і порядок визнання результатів підвищення кваліфікації, затверджується Кабінетом Міністрів України.

5.5. Атестація педагогічних працівників.

5.5.1. Атестація педагогічних працівників - це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників.

5.5.2. Атестація педагогічних працівників може бути черговою або позачерговою. Педагогічний працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років, крім випадків, передбачених законодавством.

5.5.3. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються кваліфікаційні категорії, педагогічні звання. Перелік категорій і педагогічних звань педагогічних працівників визначається Кабінетом Міністрів України.

5.5.4. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи у порядку, встановленому законодавством.

5.5.5. Положення про атестацію педагогічних працівників затверджує центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

5.5.6. Положення про атестацію педагогічних працівників, які забезпечують здобуття фахових компетентностей спеціалізованої освіти, затверджується центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у відповідній сфері.

5.6. Сертифікація педагогічних працівників.

5.6.1. Сертифікація педагогічних працівників - це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника (у тому числі з педагогіки та психології, практичних вмінь застосування сучасних методів і технологій навчання), що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

5.6.2. Сертифікація педагогічного працівника відбувається на добровільних засадах виключно за його ініціативою.

5.6.3. Формування та забезпечення функціонування системи сертифікації педагогічних працівників здійснює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Процедуру сертифікації педагогічних працівників здійснюють спеціально уповноважені державою установи, положення про які затверджує Кабінет Міністрів України.

5.6.4. За результатами успішного проходження сертифікації педагогічному працівнику видається сертифікат, який є дійсним упродовж трьох років. Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником.

5.6.5. Педагогічні працівники, які отримують доплату за успішне проходження сертифікації, впроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології.

Педагогічні працівники, які мають сертифікат, можуть залучатися до проведення інституційного аудиту в інших закладах освіти, розроблення та акредитації освітніх програм, а також до інших процедур і заходів, пов’язаних із забезпеченням якості та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.

5.6.6. Положення про сертифікацію педагогічних працівників розробляються центральними органами виконавчої влади, до сфери управління яких належать заклади освіти, та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5.7. Робочий час педагогічних працівників.

5.7.1. Робочий час педагогічного працівника включає час виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором.

5.7.2. Конкретний перелік та обсяг видів робіт педагогічного працівника встановлюються трудовим договором відповідно до законодавства.

5.7.3. Норми педагогічного (навчального) навантаження педагогічних працівників на одну ставку встановлюються спеціальними законами.

5.7.4. Засновник, керівник закладу освіти не мають права вимагати від педагогічних працівників виконання роботи, не передбаченої трудовим договором.

5.8. Оплата праці педагогічних працівників.

5.8.1. Оплата праці педагогічних працівників здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів, коштів Засновника, власних надходжень закладу освіти, грантів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

5.8.2. Посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

Посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10 відсотків. Схеми посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників державних і комунальних закладів освіти затверджуються Кабінетом Міністрів України з урахуванням норм чинного законодавства.

5.8.3. Педагогічним працівникам встановлюються щомісячні надбавки за вислугу років у розмірах:

- понад три роки - 10 відсотків;

- понад 10 років - 20 відсотків;

- понад 20 років - 30 відсотків посадового окладу.

5.8.4. Педагогічний працівник, відповідно до чинного законодавства, який пройшов сертифікацію, отримує щомісячну доплату в розмірі 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката.

5.8.5. Заклад освіти має право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень.

5.8.6. Керівник закладу освіти відповідно до законодавства, установчих документів та колективного договору має право встановлювати педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії за використання в освітньому процесі іноземних мов, сучасних технологій, реалізацію інноваційних проектів тощо.

5.8.7. Педагогічним працівникам за рахунок власних надходжень закладу освіти може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови надання такої допомоги визначаються установчими документами закладу освіти або колективним договором.

 

6. Управління закладом освіти

6.1. Управління Ліцеєм в межах повноважень, визначених законами та установчими документами, здійснюють:

- засновник – Долинська міська рада;

- уповноважений орган Засновника  - управління освіти Долинської міської ради;

- керівник ліцею;

- загальні збори (конференція) закладу освіти;

- колегіальний орган управління закладу освіти - педагогічна рада;

- колективний орган громадського самоврядування (рада батьків здобувачів освіти).

- орган самоврядування здобувачів освіти (рада здобувачів освіти).

Права і обов’язки Засновника закладу освіти:

6.2.1.Засновник закладу освіти або уповноважена ним особа:

- затверджує установчі документи закладу освіти, їх нову редакцію та зміни до них;

- укладає строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти обраним (призначеним) у порядку, встановленому законодавством та установчими документами закладу освіти;

- розриває строковий трудовий договір (контракт) з керівником закладу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством та установчими документами закладу освіти;

- затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством;

- здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти;

- здійснює контроль за дотриманням установчих документів закладу освіти;

- забезпечує створення у закладі освіти інклюзивного освітнього середовища універсального дизайну та розумного пристосування;

- здійснює контроль за недопущенням привілеїв чи обмежень (дискримінації) за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;

- реалізує інші права, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.

6.2.2. Засновник зобов’язаний:

- забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов;

- у разі реорганізації чи ліквідації ліцею забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти;

- забезпечити відповідно до законодавства створення в ліцеї безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

Засновник не має права втручатися в діяльність закладу освіти, що здійснюється ним у межах його автономних прав, визначених законом та установчими документами.

6.3. Керівник закладу освіти.

6.3.1. Керівник закладу освіти призначається на посаду Засновником за результатами конкурсного відбору шляхом укладання строкового трудового договору та звільняється з посади рішенням Засновника.

6.3.2. Керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність ліцею.

6.3.3. Повноваження (права і обов’язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти.

6.3.4. Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами.

6.4. Повноваження керівника закладу освіти:

- організовує діяльність закладу освіти;

- вирішує питання фінансово-господарської діяльності закладу освіти;

- призначає на посаду та звільняє з посади заступників керівника, педагогічних та інших працівників, визначає та затверджує їх посадові обов’язки;

- забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм;

- забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;

- забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю закладу освіти;

- сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування закладу освіти;

- сприяє здоровому способу життя здобувачів освіти та працівників закладу освіти;

- здійснює інші повноваження, передбачені законом та установчими документами закладу освіти;

- здійснює керівництво педагогічним колективом, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, створює необхідні умови для підвищення фахового і кваліфікаційного рівня працівників;

- розпоряджається в установленому порядку майном і коштами закладу освіти, затверджує штатний розпис у межах фонду заробітної плати, кошторис та організовує його виконання, укладає угоди, відкриває рахунки в установах банків;

- видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження, обов'язкові для всіх учасників освітнього процесу, і контролює їх виконання;

- забезпечує контроль за виконанням навчальних планів і програм, якістю знань, умінь та навичок здобувачі освіти;

- відповідає за дотримання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, за якість і ефективність роботи педагогічного колективу;

- затверджує освітню програму, правила внутрішнього трудового розпорядку;

- встановлює надбавки, доплати, премії працівникам закладу освіти в межах фонду оплати праці;

- здійснює розподіл та затвердження педагогічного навантаження на відповідний навчальний рік;

- створює необхідні умови для участі здобувачів освіти у позакласній та позашкільній роботі, проведення виховної роботи;

- несе відповідальність і звітує про свою роботу перед Засновником;

- забезпечує реалізацію права здобувачі освіти на захист від будь-яких форм фізичного або психічного насильства;

- контролює організацію харчування і медичного обслуговування здобувачів освіти;

- забезпечує дотримання вимог охорони дитинства, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, норм техніки безпеки та охорони праці;

- дає дозвіл на участь діячів науки, культури, членів творчих спілок, працівників підприємств, установ і організацій в освітньому процесі.

Для забезпечення ефективного управління освітнім процесом та організації виховної і методичної роботи у ліцеї вводяться посади заступників керівника з навчальної, виховної, навчально-методичної роботи, практичного психолога, соціального педагога та педагога-організатора.

6.5. Вищим колегіальним органом громадського самоврядування ліцею є загальні збори (конференція) його колективу.

6.5.1. Загальні збори (конференція) правомірні, якщо в їх роботі бере участь не менше 2/3 від загальної кількості членів колективу.

6.5.2. Рішення приймається, якщо за нього проголосувало не менше 2/3 від загальної кількості присутніх на загальних зборах (конференції) членів колективу.

6.5.3. Загальні збори (конференція) скликаються не менше одного разу на рік. Право скликати загальні збори (конференцію) мають члени трудового колективу, якщо за це висловилось не менше 2/3 їх загальної кількості, керівник закладу освіти.

6.5.4. Загальні збори (конференція) закладу освіти:

- встановлюють кількісний та персональний склад делегованих представників до ради ліцею;

- заслуховують звіт керівника про здійснення керівництвом закладу освіти;

- затверджують основні напрями вдосконалення освітньої, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності закладу освіти;

- розглядають пропозиції, скарги, зауваження учасників освітнього процесу;

- розглядають інші питання удосконалення системи розвитку ліцею.

6.6. Колегіальним органом управління закладу освіти є педагогічна рада.

6.6.1. Головою педагогічної ради є керівник закладу освіти.

6.6.2. Педагогічна рада закладу освіти:

- планує роботу закладу освіти;

- схвалює освітню програму закладу освіти та оцінює результативність її виконання;

- формує систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості освіти, включаючи систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;

- розглядає питання удосконалення і методичного забезпечення освітнього процесу, приймає рішення про переведення здобувачів освіти до наступних класів та їх випуск, видачі документів про відповідний рівень освіти, нагородження за успіхи у навчанні;

- ухвалює рішення про моральне та матеріальне заохочення здобувачів освіти, інших учасників освітнього процесу;

- обговорює питання підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвитку їхньої творчої ініціативи, затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників;

- розглядає питання впровадження в освітній процес педагогічного досвіду та інноваційній діяльності ліцею, співпраці з іншими закладами освіти та науковими установами, фізичними та юридичними особами, які сприяють розвитку освіти;

- розглядає питання щодо відповідальності здобувачів освіти, працівників ліцею та інших учасників освітнього процесу за невиконання ними своїх обов’язків;

- має право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту та громадської акредитації ліцею;

- інші питання, пов’язані з діяльністю ліцею.

6.6.3. Робота педагогічної ради планується в довільній формі відповідно до потреб ліцею.

6.6.4. Члени педагогічної ради мають ініціативне право вносити на її розгляд питання організації освітнього процесу.

6.6.5. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але не менше чотирьох разів на рік.

6.6.6. Рішення педагогічної ради вводяться в дію наказом керівника закладу освіти.

6.7. Колективний орган батьківського самоврядування (батьківська рада).

6.7.1. Батьківська рада закладу освіти:

- обирає орган батьківського самоврядування - батьківський комітет;

- обирає своїх представників до ради закладу освіти;

6.8. В закладі освіти можуть діяти органи самоврядування працівників закладу освіти, органи самоврядування здобувачів освіти, органи батьківського самоврядування.

6.8.1. Органи громадського самоврядування вносять пропозиції щодо удосконалення освітньої, виховної, методичної діяльності закладу освіти.

6.8.2. Повноваження органів громадського самоврядування визначаються в межах чинного законодавства та Статуту.

6.9. Орган самоврядування здобувачів освіти (рада) – дієвий структурний підрозділ, який відкриває широкі можливості для самореалізації здобувачів освіти, орієнтує їх на досягнення соціально корисної мети.

6.9.1. Рада здобувачів освіти:

- діє згідно із Статутом закладу освіти;

- забезпечує захист прав дітей;

- залучає здобувачів освіти до різноманітних видів діяльності закладу, а також до управління справами колективу.

6.10. Наглядова (піклувальна) рада закладу освіти створюється за рішенням Засновника відповідно до спеціальних законів. Порядок формування наглядової (піклувальної) ради, її відповідальність, перелік і строк повноважень, а також порядок її діяльності визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Наглядова (піклувальна) рада закладу освіти сприяє вирішенню перспективних завдань його розвитку, залученню фінансових ресурсів для забезпечення його діяльності з основних напрямів розвитку і здійсненню контролю за їх використанням, ефективній взаємодії закладу освіти з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, науковою громадськістю, громадськими організаціями, юридичними та фізичними особами.

Члени наглядової (піклувальної) ради закладу освіти мають право брати участь у роботі колегіальних органів закладу освіти з правом дорадчого голосу.

До складу наглядової (піклувальної) ради закладу освіти не можуть входити здобувачі освіти та працівники цього закладу освіти.

Наглядова (піклувальна) рада має право:

-         брати участь у визначенні стратегії розвитку закладу освіти та контролювати її    виконання;

-         сприяти залученню додаткових джерел фінансування;

-         аналізувати та оцінювати діяльність закладу освіти та його керівника;

-         контролювати виконання кошторису та/або бюджету закладу освіти і вносити відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду керівником закладу освіти;

-         вносити засновнику закладу освіти подання про заохочення або відкликання керівника закладу освіти з підстав, визначених законом;

-         здійснювати інші права, визначені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.

 

7. Матеріально-технічна база

7.1. Матеріально-технічна база закладу освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, а також інші матеріальні цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі. Майно ліцею належить йому на праві оперативного управління.

7.2. Порядок, умови та форми набуття закладом освіти права на землю визначаються Земельним кодексом України.

7.3. Основні фонди, оборотні кошти та інше майно ліцею не підлягає вилученню, крім випадків, встановлених законом. Вилучення основних фондів, оборотних коштів та іншого майна ліцею проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством. Збитки, завдані ліцею внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами, учасниками освітнього процесу відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.

7.4. Об’єкти та майно закладу освіти не підлягає приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.

7.5. Усі кошти, отримані від оренди нерухомого майна закладу освіти, використовуються відповідно до законодавства.

7.6. Майно, передане ліцею на правах оперативного управління, не може бути вилученим у нього, якщо інше не передбачено законодавством.

7.7. Для забезпечення освітнього процесу із дотриманням діючих нормативів база ліцею, крім класних приміщень, включає навчальні кабінети, а також дитячий ігровий майданчик, стадіон, спортивний зал,  бібліотеку, читальний зал, архів, комп'ютерний кабінет, їдальню та буфет, приміщення для технічного персоналу, кімнату психологічної служби тощо.

 

8. Фінансово-господарська діяльність

8.1. Фінансово-господарська діяльність закладу освіти здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України, законів України «Про освіту», «Про місцеве самоврядування в Україні», Статуту.

8.2. Порядок діловодства і бухгалтерського обліку в закладі освіти визначається керівником відповідно до законодавства. За рішенням керівника закладу освіти бухгалтерський облік може здійснюватися самостійно або через централізовану бухгалтерію.

8.3. Утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладу освіти фінансуються за рахунок коштів Засновника.

8.4. Фінансування здобуття повної загальної середньої освіти здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, у тому числі шляхом надання освітніх субвенцій місцевим бюджетам, коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

8.5. Джерелами фінансування закладу освіти є:

- кошти державного бюджету;

- кошти місцевого бюджету, що надходять у розмірі, передбаченому нормативами фінансування даного типу закладу освіти;

- кошти інших територіальних громад шляхом передачі коштів між місцевими бюджетами;

- кошти закладів освіти, наукових установ, відомств тощо, з якими співпрацює ліцей;

- добровільні внески підприємств, установ, організацій та фізичних осіб у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів;

- надходження від надання додаткових платних освітніх та інших послуг, згідно переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

- інші джерела, не заборонені чинним законодавством України.

8.6. заклад освіти самостійно розпоряджається надходженнями від провадження господарської та іншої діяльності, передбаченої установчими документами.

8.7. Доходи (прибутки) або їх частини не підлягають розподілу серед Засновника (учасників), членів такої організації, працівників (окрім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

8.8. Доходи (прибутки) закладу освіти використовуються виключно для фінансування видатків на утримання установи, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності визначених її установчими документами.

8.9. Закладу освіти можуть виділятися додаткові бюджетні кошти на факультативи, консультації, індивідуальне навчання.

8.10. Заробітна плата вчителям закладу освіти нараховується, виходячи з 18-ти годинного тижневого навантаження та інших видів педагогічної діяльності, передбаченої Законом України «Про загальну середню освіту».

8.11. Для здійснення статутних повноважень ліцей може використовувати можливості установ, підприємств, організацій, добродійних фондів, асоціацій тощо.

8.12. Кошти закладу освіти можуть зберігатися на його рахунку в установах банку і знаходяться у повному його розпорядженні. Заклад освіти самостійно розпоряджається коштами, отриманими від надання додаткових освітніх послуг, передбачених законодавством.

8.13. Заклад освіти має право придбати і орендувати необхідне йому обладнання, користуватися послугами будь-якого підприємства, установи, організації або фізичних осіб, фінансувати за рахунок власних коштів заходи, які сприяють поліпшенню соціально-побутових умов учасників освітнього процесу.

8.14. Штатний розпис закладу загальної середньої освіти затверджується керівником на підставі Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

9. Міжнародне співробітництво

9.1. Заклад освіти має право укладати договори про співробітництво, встановлювати прямі зв’язки із закладами освіти, підприємствами, установами, організаціями, науковими установами системи освіти іноземних країн, міжнародними підприємствами, установами, організаціями, фондами.

9.2. Заклад освіти має право провадити зовнішньоекономічну діяльність відповідно до законодавства на основі договорів, укладених ним з іноземними юридичними, фізичними особами, мати власний валютний рахунок, провадити спільну діяльність, у тому числі шляхом створення спільних підприємств (установ).

9.3. Валютні, матеріальні надходження від провадження зовнішньоекономічної діяльності використовуються ліцеєм, для забезпечення власної діяльності, визначеної установчими документами згідно із законодавством.

9.4. Заклад освіти, педагогічні працівники, здобувачі освіти можуть брати участь у реалізації міжнародних проектів і програм.

 

10. Контроль за діяльністю закладу освіти

10.1. Державний нагляд (контроль) за діяльністю закладу освіти здійснюється з метою реалізації єдиної державної політики у сфері освіти центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері якості освіти та його територіальними органами з метою забезпечення інтересів суспільства щодо належної якості освіти та освітньої діяльності.

10.2. Основною формою нагляду за діяльністю закладу освіти є інституційний аудит, який проводиться центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості та його територіальним органом не рідше одного разу на десять років у порядку, визначеному чинним законодавством.

Позаплановий інституційний аудит може бути проведений за ініціативою Засновника або уповноваженого ним органу, керівника закладу освіти, педагогічної ради, вищого колегіального органу громадського самоврядування (загальних зборів або конференції), піклувальної (наглядової) ради закладу освіти у випадках, передбачених чинним законодавством.

Результати інституційного аудиту оприлюднюються на сайтах закладу освіти, Засновника та органу, що здійснював інституційний аудит.

Заклад освіти, що має чинний сертифікат про громадську акредитацію закладу освіти, вважається таким, що успішно пройшов інституційний аудит у плановому порядку.

10.3. Крім того контроль за діяльністю закладу можуть здійснювати органи громадського самоврядування, створені відповідно до вимог чинного законодавства.

Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган здійснює контроль за:

-                     дотриманням установчих документів закладу освіти;

-                     фінансово-господарською діяльністю закладу освіти;

-                     недопущенням привілеїв чи обмежень (дискримінації) за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

10.4.Системою заходів, що здійснюються з метою виявлення та відстеження тенденцій у розвитку якості освіти, встановлення відповідності фактичних результатів освітньої діяльності є внутрішній та зовнішній моніторинг якості освіти. Участь закладу освіти у зовнішньому моніторингу є добровільною, крім випадків, встановлених законодавством.

11. Забезпечення якості освіти

11.1. Однією із складових системи забезпечення якості освіти є внутрішня система забезпечення якості освіти в закладі освіти, включає:

- стратегію (політику) та процедури забезпечення якості освіти;

- систему та механізми забезпечення академічної доброчесності;

- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання здобувачів освіти;

- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання освітньої діяльності педагогічних працівників;

- оприлюднені критерії, правила і процедури оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;

- забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу, в тому числі для самостійної роботи здобувачів освіти;

- забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління закладу освіти;

- створення в закладі освіти інклюзивного освітнього середовища.

11.2. Особливості функціонування внутрішньої системи забезпечення якості закладу визначається спеціальними законами.

11.3. Академічна доброчесність - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання з метою забезпечення довіри до результатів навчання.

11.4. Дотримання академічної доброчесності педагогічними працівниками передбачає:

- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;

- дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

- надання достовірної інформації про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації та власну педагогічну (науково-педагогічну, творчу) діяльність;

- контроль за дотриманням академічної доброчесності здобувачами освіти;

- об’єктивне оцінювання результатів навчання.

11.5. Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає:

- самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей);

- посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;

- дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

- надання достовірної інформації про результати власної навчальної  діяльності, використані методики досліджень і джерела інформації.

11.6. Порушенням академічної доброчесності вважається:

- академічний плагіат - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;

- самоплагіат - оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;

- фабрикація - вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях;

- фальсифікація - свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень;

- списування - виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;

- обман - надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;

- хабарництво - надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;

- необ’єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

11.7. За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники закладу освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

- відмова в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;

- позбавлення права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади.

11.8. За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

- повторне проходження оцінювання (контрольна робота, іспит, залік тощо);

- повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми.

11.9 Порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності визначається уповноваженим колегіальним органом управління закладу освіти з урахуванням вимог цього Закону та спеціальних законів.

Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має такі права:

- ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження;

- особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності;

- знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності;

- оскаржити рішення про притягнення до академічної відповідальності до органу, уповноваженого розглядати апеляції, або до суду.

12. Припинення діяльності закладу освіти

12.1. Рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміна типу) закладу освіти приймає Засновник.

12.2. У разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти Засновник зобов’язаний забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти.

12.3. При реорганізації чи ліквідації закладу освіти працівникам, які звільняються або переводяться, гарантується дотримання їхніх прав та інтересів відповідно до законодавства України про працю.

12.4. У разі припинення діяльності юридичної особи (у результаті ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворенню) активи повинні бути передані одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, або зараховані до бюджету.

13. Прикінцеві положення

Всі питання неврегульовані цим Статутом, підлягають вирішенню відповідно до чинного законодавства України.

Внесення змін та доповнень до Статуту здійснюється Засновником.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

до Статуту

Малотур’янського ліцею

Долинської міської ради

Івано-Франківської області

 

 

 

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про дошкільне відділення

МАЛОТУР’ЯНСЬКОГО ЛІЦЕЮ

ДОЛИНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Загальні положення

1.1. Дошкільне відділення Малотур’янського ліцею Долинської міської ради Івано-Франківської області (далі – дошкільне відділення) – це структурний підрозділ Малотур’янського ліцею Долинської міської ради Івано-Франківської області.

1.2. Структурний підрозділ - не має статусу юридичної особи, не є відокремленим ні організаційно, ні територіально від Малотур’янського люцею Долинської міської ради Івано-Франківської області і діє на підставі законодавства України, Статуту закладу освіти та цього Положення, затвердженого Засновником – Долинською міською радою.

1.3. Юридична адреса закладу освіти: вул. Тур’янська 38, с. Мала Тур’я, Долинський  р-н,  Івано-Франківська обл.,  Україна, поштовий індекс 77551.

1.4. Дошкільне відділення забезпечує здобуття дошкільної освіти, цілісний розвиток дитини, її фізичних, інтелектуальних і творчих здібностей шляхом виховання, навчання, соціалізації та формування необхідних життєвих навичок.

1.5. Дошкільне відділення у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України "Про освіту", "Про дошкільну освіту", іншими законодавчими актами, актами Президента України, Кабінету Міністрів, наказами Міністерства освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Статутом Малотур’янського ліцею Долинської міської ради Івано-Франківської області та цим Положенням.

1.6. Дошкільне відділення створюється з метою формування єдиного освітнього простору, забезпечення рівного доступу осіб до здобуття якісної освіти і раціонального та ефективного використання наявних ресурсів суб’єктів закладу загальної середньої освіти.

1.7. Створює, ліквідовує та реорганізовує Структурний підрозділ закладу освіти Засновник.

2. Комплектування Структурного підрозділу

2.1. Групи у дошкільному віфдділенні комплектуються за віковими ознаками (мододша, середня та старши групи).

Комплектування групи за віком передбачає перебування в ній дітей однакового віку або з різницею у віці до одного року.

Групи комплектуються відповідно до нормативів наповнюваності, санітарно-гігієнічних норм і правил утримання дітей у закладах дошкільної освіти з урахуванням побажань батьків або осіб, які їх замінюють. Засновник може встановлювати меншу від нормативів наповнюваність груп дітьми у дошкільному відділенні.

2.2. Для задоволення освітніх, соціальних потреб, організації корекційно-розвиткової роботи на підставі письмового звернення батьків або законних представників особи з особливими освітніми потребами в обов’язковому порядку утворюються інклюзивні та/або спеціальні групи для виховання і навчання дітей з особливими освітніми потребами.

2.3. Дошкільне відділення має групи з денним режимом перебування дітей.

2.4. Прийняття дітей в дошкільні групи здійснює керівник закладу упродовж календарного року. Зарахування здійснюється на підставі списку електронної черги, заяви батьків або осіб, які їх замінюють. Для зарахування дитини у дошкільну групу також необхідно пред’явити:

·                медичну довідку про стан здоров’я дитини;

·                свідоцтво про народження дитини;

·               документ для встановлення батьківської плати.

2.5. За дитиною зберігається місце у дошкільній групі за таких обставин:

·               хвороба дитини;

·               карантин;

·               санаторне лікування, реабілітація дитини;

·               відпустка батьків або осіб, які їх замінюють;

·               оздоровчий період (з 1 червня по 31 серпня).

2.6. Відрахування дітей здійснюється:

·               за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють;

·               на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, який унеможливлює її подальше перебування у закладі цього типу;

·               у разі несплати без поважних причин батьками (або особами, які їх замінюють) плати за харчування дитини протягом двох місяців;

·               у разі невідвідування закладу протягом двох місяців без поважної причини.

2.7. Адміністрація закладу зобов’язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють про відрахування дитини не менше як за 10 календарних днів.

2.8. Переведення дітей з однієї вікової групи до іншої, формування нових груп здійснюється з 1 вересня поточного року.

3. Режим роботи

3.1. Дошкільне віддлення працює за п’ятиденним робочим тижнем щоденно протягом 10год. Вихідні дні — субота, неділя, святкові.

3.2. Щоденний графік роботи: з 8 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв.

3.3. Щоденний графік роботи може змінюватись рішенням Засновника.

4. Організація освітнього процесу

4.1. Права та обов'язки учасників освітнього процесу визначаються Законами України «Про освіту», "Про дошкільну освіту", іншими нормативно-правовими актами, у тому числі цим Положенням, Статутом та правилами внутрішнього розпорядку закладу загальної середньої освіти.

4.2. Зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти та реалізується згідно з програмою (програмами) розвитку дітей та навчально-методичними посібниками, затвердженими в установленому порядку Міністерством освіти та науки України.

4.3. Дошкільне відділення для здійснення освітнього процесу має право обирати програму (програми) розвитку дітей із затверджених в установленому порядку Міністерством освіти і науки України.

4.4. Діяльність дошкільного відділення регламентується планом роботи, який складається на навчальний рік і оздоровчий період, схвалюється педагогічною радою закладу загальної середньої освіти та затверджується його директором.

План на оздоровчий період додатково погоджується з територіальним органом Держпродспоживслужби.

4.5. Навчальний рік у дошкільному відділенні  починається 1 вересня і закінчується 31 травня наступного року, а оздоровчий період триває з 1 червня по 31 серпня.

4.6. Структуру навчального року та режим роботи дошкільного відділення затверджує керівник закладу освіти.

5. Учасники освітнього процесу

5.1. Учасниками освітнього процесу дошкільного відділення є: діти дошкільного віку, педагогічні працівники: директор, заступник директора з навчально-виховної роботи, вихователі, практичні психологи, соціальні педагоги, музичні керівники, керівники гуртків, інших форм гурткової роботи; помічники вихователів, медичні працівники, батьки або особи, які їх замінюють,  фізичні особи, які мають право здійснювати освітню діяльність у сфері дошкільної освіти.

5.2. Статус учасників освітнього процесу, їхні права і обов’язки визначаються Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», іншим чинним законодавством та даним Положенням.

5.3. Дитина має право на:

·               безоплатну дошкільну освіту;

·              безпечні та нешкідливі для здоров’я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;

·               захист від будь-якої інформації, пропаганди та агітації, що завдає шкоди її здоров’ю, моральному та духовному розвитку;

·               безоплатне медичне обслуговування у закладі;

·               захист від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять здоров’ю дитини, а також від фізичного та психологічного насильства, приниження її гідності;

·               здоровий спосіб життя.

5.4. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

·              вибирати заклад дошкільної освіти та форму здобуття дитиною дошкільної освіти;

·              обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування закладу;

·              звертатися до відповідних органів управління освітою з питань розвитку, виховання і навчання своїх дітей;

·              захищати законні інтереси своїх дітей у відповідних державних органах і суді;

·              брати участь в контролі щодо якості харчування дітей.

5.5. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов'язані:

·              виховувати у дітей любов до України, повагу до національних, історичних, культурних цінностей Українського народу, дбайливе ставлення до довкілля;

·              забезпечувати умови для здобуття дітьми старшого дошкільного віку дошкільної освіти за будь-якою формою;

·              постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних задатків, нахилів та здібностей;

·              поважати гідність дитини;

·              виховувати у дитини працелюбність, шанобливе ставлення до старших за віком, державної мови, регіональних мов або мов меншин і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;

·              вчасно вносити плату за харчування дітей в порядку, встановленому чинним законодавством;

·              дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу.

5.6. Педагогічну діяльність у закладі  може здійснювати особа, яка має відповідну вищу педагогічну освіту, а саме, освітньо-кваліфікаційний рівень магістра, спеціаліста, бакалавра або молодшого спеціаліста (до введення в дію Закону України «Про освіту» – вищу або середню спеціальну освіту), а також фізичний і психічний стан якої дає змогу виконувати професійні обов’язки.

5.7. Педагогічні працівники мають право:

·               вільно вибирати педагогічно доцільні форми, методи та засоби роботи з дітьми;

·               брати участь у роботі органів самоврядування закладу;

·               підвищувати кваліфікацію, брати участь у методичних об’єднаннях, нарадах тощо;

·               проводити в установленому порядку науково-дослідну, експериментальну, пошукову роботу;

·               вносити пропозиції щодо поліпшення роботи закладу;

·               отримувати соціальне та матеріальне забезпечення відповідно до законодавства;

·               об’єднуватися у професійні спілки та бути членами інших об’єднань громадян, діяльність яких не заборонено законодавством;

·               захищати професійну честь та власну гідність.

5.8. Педагогічні працівники зобов’язані:

·               виконувати Статут закладу загальної середньої освіти, правила внутрішнього розпорядку, умови трудового договору;

·               дотримуватися педагогічної етики, норм загальнолюдської моралі, поважати гідність кожної дитини та її батьків;

·               забезпечувати емоційний комфорт, захист дитини від будь-яких форм експлуатації та дій, які шкодять її здоров’ю, а також від фізичного та психічного насильства;

·               брати участь у роботі Педагогічної ради та інших заходах, пов’язаних з підвищенням професійного рівня, педагогічної майстерності, загальнополітичної культури;

·               виконувати накази та розпорядження керівництва.

5.9. Педагогічних та інших працівників приймає на роботу до закладу  його керівник.

5.10. Працівники дошкільного відділення несуть відповідальність за збереження життя, фізичного та психічного здоров’я дитини згідно з законодавством.

5.11. Працівники дошкільного відділення відповідно до статті 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» проходять періодичні безоплатні медичні огляди.

5.12. Педагогічні працівники закладу підлягають атестації, яка проводиться, як правило, раз на п’ять років відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 6 жовтня  2010 р. № 930 (зі змінами та доповненнями відповідно до наказів МОН України №1473 від 20.12 2011р.; №1135 від 08.08.2013р.).

5.13. Педагогічні працівники, які систематично порушують Статут закладу загальної середньої освіти, Правила внутрішнього розпорядку, не виконують посадових обов’язків, умов Колективного договору (контракту) або за результатами атестації не відповідають посаді, яку обіймають, звільняються з роботи відповідно до чинного законодавства.

6. Організація харчування дітей

6.1. Харчування дітей у дошкільному віддленні організовується відповідно до чинного законодавства.

6.2. Забезпечення продуктами харчування здійснюється відповідно до чинного законодавства.

6.3. У дошкільному відділенні встановлено трьохразове харчування.

6.4. Контроль за організацією та якістю харчування, вітамінізацією страв, закладанням продуктів харчування, кулінарною обробкою, виходом страв, смаковими якостями їжі, санітарним станом харчоблоку, правильністю зберігання, дотриманням термінів реалізації продуктів покладається на медичного працівника та керівника закладу.

6.5. Контроль і державний нагляд за якістю харчування у закладі покладаються на Засновника, відповідні органи управління охорони здоров’я.

6.6. Батьки або особи, які їх заміняють, вносять плату за харчування дітей у розмірах, визначених згідно з чинним законодавством.

Пільгові умови оплати харчування дітей дошкільного відділення для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх заміняють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не вноситься.

Порядок встановлення плати за харчування дитини у закладі визначається Кабінетом Міністрів України.

7. Медичне обслуговування дітей

7.1. Медичне обслуговування дітей у дошкільному відділенні здійснюється  медичним працівником, який входить до штату даного закладу.

7.2. Медичний працівник проводить лікувально-профілактичні заходи, зокрема, обов’язкові медичні огляди, здійснює контроль за станом здоров’я, фізичним розвитком дітей, організацією фізичного виховання, загартуванням, дотриманням санітарно-гігієнічних норм та правил, режимом і якістю харчування.

7.3. Заклад надає приміщення і забезпечує належні умови для роботи медичного персоналу та проведення лікувально-профілактичних заходів.

8. Управління дошкільним відділенням

8.1. Безпосереднє керівництво роботою дошкільного відділення здійснює директор закладу освіти.

8.2. Штатний розпис дошкільного відділення є складовою штатного розпису закладу загальної середньої освіти, що розробляється і затверджується керівником закладу освіти на підставі Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 06 грудня 2010 року № 1205, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 грудня 2010 року за № 1308/18603 (далі - Типові штатні нормативи).

8.3. Педагогічні та інші працівники дошкільного відділення є працівниками закладу загальної середньої освіти.

9. Оплата праці, трудові відносини та відпочинок

працівників дошкільного відділення

9.1. Трудові відносини працівників дошкільного відділення регулюються законодавством України про працю, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

9.2. Педагогічне навантаження педагогічних працівників - час, призначений на здійснення освітнього процесу.

9.3. Педагогічне навантаження педагогічного працівника  дошкільного відділення встановлюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту».

9.4. Педагогічне навантаження працівника обсягом менше тарифної ставки, передбаченої Законом України «Про дошкільну освіту», встановлюється лише за його письмовою згодою у порядку, передбаченому законодавством України.

9.5. Оплата праці педагогічних працівників, спеціалістів, обслуговуючого персоналу та інших працівників здійснюється згідно з Кодексом законів про працю України та іншими нормативно-правовими актами.

9.6. Працівники дошкільного вдіділення мають право на відпустки відповідно до чинного законодавства України.

10. Прозорість та інформаційна відкритість

10.1. Заклад освіти формує відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднює цю інформацію відповідно до Закону «Про освіту».

10.2. Структурний підрозділ, у разі отримання публічних коштів, та їх засновник зобов’язані оприлюднювати на своєму вебсайті кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

10.3. Інформація та документи, що не віднесені до категорії інформації з обмеженим доступом, розміщуються для відкритого доступу не пізніше ніж через десять робочих днів з дня їх затвердження чи внесення змін до них, якщо інше не визначено законом.

10.4. Перелік додаткової інформації, обов’язкової для оприлюднення, може визначатися спеціальними законами.

11. Фінансування та матеріально-технічна база

дошкільного відділення

11.1. Порядок фінансування та матеріально-технічного забезпечення дошкільного відділення визначається Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та іншими нормативно-правовими актами України.

11.2. Фінансування дошкільного відділення здійснюється відповідно до єдиного кошторису закладу загальної середньої освіти його Засновником або уповноваженим ним органом.

11.3. Дошкільне відділення може залучати додаткові джерела фінансування, не заборонені законодавством.

11.4. Дошкільне відділення може забезпечувати надання платних освітніх та інших послуг, перелік яких визначає педагогічна рада закладу загальної середньої освіти відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 796.

11.5. Майно закладу освіти перебуває у користуванні дошкільного вдіділення на правах повного господарського відання або оперативного управління.

11.6. Заклад загальної середньої освіти та його Структурний підрозділ можуть спільно використовувати наявне майно, у тому числі транспортні засоби, шкільні автобуси, спортивне обладнання тощо.

12. Контроль за діяльністю

12.1. Державний нагляд (контроль) у сфері освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти та його територіальними органами.

12.2. Зміст, форми та періодичність контролю, що не стосується освітнього процесу, встановлює Долинська міська рада або уповноважений нею орган.

 

 


Українське ділове мовлення. Календар свят
Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.
Powr.io content is not displayed due to your current cookie settings. Click on the cookie policy (functional and marketing) to agree to the Powr.io cookie policy and view the content. You can find out more about this in the Powr.io privacy policy.